Alternativy sebepoškozování

10. června 2015 v 23:12 | Loo |  Sebepoškozování
Zdravím!

Ne všichni to mají jednoduché s ukončením sebepoškozování jako já. Sice jsem měla taky slabé chvilky a několikrát jsem "uklouzla", ale zvládla jsem to a bez sebepoškozování jsem přes tři roky. Ne všichni zvládnou jen tak přestat. Z ničehonic. U velmi těžkých závislostí se to dělá jen velice těžko, proto jsem se rozhodla napsat tento článek s alternativami sebepoškozování.

Ještě na začátek bych chtěla upozornit, že toto jsou pouze alternitavy k "řezání se", jelikož s tímto tématem mám největší zkušenosti a nejspíše článek bude nejobsáhlejší. Dále bych ještě chtěla poznamenat, že bych se mohla zaobírat alternativami k dalším způsobům sebepoškozování, ale upozorňuji, že ne se všemi mám zkušenosti, tudíž netuším, co lidé u takového činu prožívají. I když každý člověk je individuální, některé pocity u stejných druhů sebepoškozování bývají stejné nebo je minimálně touha vyvolat tyto pocity.

Jako první bych se chtěla zaměřit na pocit stékající krve, který vyvolává uvolnění a odplavení starostí. Stejné pocity může vyvolat i pocit stékající vody po těle. Nebo také olej, který je trochu hustší, ale jen pak bude obtíž se zbavit "mastné" kůže, ale pokud si trochu pohrajete s olejem, prospějete i své kůži, jelikož pokožku hydratuje a značně zjemni, kdežto voda ji naopak vysuší. Dále skvělou alternativou je sledování dešťových kapek, které stékají po okenních tabulkách, navíc bubnování kapek na parapet Vás může rozptýlit od myšlenek na sebepoškození. Já, jako "dokumentaristka" všeho možného, jsem si své rány i fotila. V těžších chvilkách jsem si obrázky stékající krve "přehrávala" jako prezentaci dokola a dokola. Sice to není přesně ten pocit, jako když se Vám krev odplavuje z těla, ale pokud si navodíte pocity, které jste cítili, když jste se řízli, trochu Vám to pomůže. Také se při tom můžete dotýkat jizev, ale nejsem si jistá, jestli to nějak pomůže, jestli spíš po tom nebudete chtít doopravdy použít žiletku/nůž (nebo cokoliv jiného). Jedna z nejabsurdnějších metod je, která u mě ovšem moc nefungovala, se koukat na "krváky". Nevím, jestli Vás zrovna stříkající krev z useknuté ruky uklidní, ale zkusit to můžete.


Když u Vás hlavní roli u "řezání" hraje bolest a nikoliv krev, mám pro Vás také způsoby, jak předejít říznutí. Jako jedna z nějúčinnějších metod je používání gumičky (nebo i více gumiček). Můžete si je dát na ruku, kotník, prakticky kdekoliv, kde si chcete ublížit. Stačí jen natáhnout. Chtěla bych ovšem upozornit, že je později lepší snižovat četnost "prásknutí", nikoli se snažit přejít ze závislosti na jinou závislost. Mezi absurdnější metody patří depilace. Nevím, jak muži, ale ženy se depilují zcela běžně a některým to ani moc nevadí, ale ať už zkusíte voskové pásky, nebo si je budete trhat chloupek po chloupku, způsobí Vám to bolest, po které v daném momentě toužíte. Navíc tato metoda je taky užitečná, protože pokud už zanevíráte na žiletky, můžete vyzkoušet nové metody. Dále můžete ještě zkusit namáhavé cvičení, které Vás doopravdy vysílí, jen bych byla nerada, kdybyste se až "propracovali" k poruše příjmu potravy, nedejbože by se Vaše PPP zhoršila, tudíž opatrně.

Dnes nejspíš poslední důvod, který mě napadá je pohled na ránu. Líbí se Vám vaše jizvy/rány a rádi byste k nim přidali další "kamarády", aby se necítily samy? Skvělou metodou je použít červenou fixu (nejlépe ty určené na kůži), nebo můžete použít i nějaké líčidlo (tužka na oči, oční linky ve fixe...) a nakreslit si ony "rány". Případně si nakreslit nějaká motivační hesla, která Vás budou udržovat bez sebepoškozování. Nemusíte jenom kreslit po sobě, ale i na papíře, což už je taky trochu lepší varianta, kdy už nebudete spojovat pocit uvolnění se "znehodnocením" Vašeho vlastního těla. V tomto případě by také mohla fungovat metoda hororových filmů. Ale spousta lidí se uchyluje k permanentním tetováním, to se také slučuje s bolestí, protože buďme upřímní - tetování bolí, ale ne všechny stejně a záleží také na místě tetování.


Nevím, zdali jsem Vám tímto článkem pomohla, pokud budete mít nějaké připomínky, určitě se ozvěte v komentářích, na vše odpovím nebo mě případně kontaktuje na jednom z mých kontaktů, které jsou uvedené v menu.

Mějte se krásně a úspěšný boj s Vaší závislostí,
Loo
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 saorisse saorisse | Web | 18. června 2015 v 19:40 | Reagovat

To s tou epilací si myslim, že je super nápad a navíc může mít člověk radost z upraveného těla. :D :o)

2 Cesta do nitra Cesta do nitra | Web | 20. června 2015 v 20:26 | Reagovat

Ahoj moc pěkný článek a máš koukám blog opravdu dlouho, já právě nedávnopár týdnu zpět napsala také něco o sebepoškozování a sebevraždě, když tak koukni ke mně,

3 windows 8.1 product key windows 8.1 product key | E-mail | Web | 19. června 2018 v 11:10 | Reagovat

I found a lot of interesting information here. A really good post, very thankful and hopeful that you will write many more posts like this one.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama