Zvyšování sebevědomí

7. dubna 2015 v 22:03 | Loo |  Sebepoškozování
Zdravím!

Jakýkoliv druh sebepoškozování jde ruku v ruce se špatným míněním o sobě samém. Někteří lidé se dokonce i nenávidí a to už je co říct. Člověk potřebuje důkladnou terapii k tomu, aby se aspoň nějak vyrovnal sám se sebou, ale co po tom, co terapie skončí a co vůbec ti, kteří s terapií nezačali?

Nejhorší je, když si člověk buduje své sebevědomí na lichotkách ostatních. Ne, jen že ze sebe člověk dělá něco, čím není, aby se zavděčil ostatním, ale také... lidi rádi lžou a co se týče lichotek asi nejvíce. Ne všichni, kteří nám lichotí to myslí vážně, ať už to řeknou jen ze slušnosti, nebo proto aby si z nás "vystřelili". Ovšem netvrdím, že z lichotek ostatních se nedá nějakou chvíli žít, ale pořád to nebudete vy. Neustále nejistí, jestli jste danou věc udělali správně a budete za ni pochváleni. Lidé "žijící jen" z lichotek se velice špatně vyrovnávají s kritikou, hlavně potom vznikají ještě větší "mindráky"... Opravdu jim stačí málo a jejich "sebevědomí" se sesype jako domeček z karet.

Budování a zocelování zdravého sebevědomí je celoživotní proces. Hned na začátku by Vám mělo být jasné, že hned na druhý den z Vás nebude lev/lvice salónů. Také je tu věc, že ne vždy a všude budete opravdu sebevědomí. V některých věcech si nikdy nebudete úplně jistí, ale je to lepší, než být pořád schovaný/á v ulitě/koutě/doma.

Lidé používají různé věci, které jim zvednou sebevědomí. Od oděvů, líčidel přes různé vůně a motivační řeči. Ráda bych se s Vámi podělila o moje "zlepšováky" sebevědomí. Abych byla upřímná moje sebevědomí nikdy nebylo v nenávratných výšinách. Vždy jsem si byla nejistá mými rozhodnutími a okolí mě moc nepodporovalo. Vždy jsem sice vystupovala na venek jako sebevědomý smíšek, ale uvnitř jsem byla křehká květinka, které stačilo málo a zlomil se jí stonek. Jak jistě víte sebepoškozování je jedním z "příznaků" nízkého sebevědomí, které se mnou šlo od mých jedenácti let a ještě se u mě dostavilo i v předškolním věku.

Pokud už máte jednou nalomené sebevědomí, tak už to nikdy nebude jako dřív. Pořád ve Vás bude hlodat hlásek, jestli to náhodou není špatně, jestli raději jste neměli zůstat doma, že ta práce stojí za starou belu... Účelem zvyšování sebevědomí je tento hlásek stlačit na minimum, který nebude překážet normálnímu životu. Tak stejně potlačuje deprese, úzkosti...

Nejhorší věc, co se týče sebevědomí, která se mi stala, byla, když jsem rapidně přibrala po vysazení psychofarmak. Taky v tomto období jsem z nouze používala léky na hubnutí, které jsem zde na blogu zmínila. Naštěstí se mi podařilo zhubnout, sice ne zatím tolik, kolik jsem přibrala, ale jde to.

Věc, kterou jsem vyloučila ze svého života bylo zrcadlo. Snažila jsem se na sebe nekoukat, když už tak pouze na obličej. Víte, dá se říct, že trpím chorobným pozorováním sebe sama. Neustále se na sebe koukám do zrcadla, jestli je všechno v pořádku. Všimnu si i toho nejmenšího detailu. Mým kryptonitem byla zvětšovací zrcátka.

Mou další pomocnou věcí bylo volné oblečení, ale stále hezké, které jsem naštěstí nemusela jít kupovat, protože jsem měla plnou skříň maminčiných svetrů, které mi sedly. Nemá smysl se oblékat do pytlů od brambor, jenom proto, že o sobě máte špatné mínění, ovšem pokud se Vám pytel brambor líbí, s chutí do toho! Další věc, které jsem se vzdala, bylo nakupování, jelikož zrcadla v kabinkách jsou postavena tak, aby Vám neunikl žádný záhyb Vašeho tělo a jako bonus je to tam tak nasvícené, že vidíte i to, co vidět nejde.

Pokud máte slabou motivaci, pusťe si body building motivační videa - jednoduše motivační videa kulturistů. Vím, že jsem se jednou koukala na dokument s Arnoldem Schwarzeneggrem a ten mě nejen nabudil energií, ale i když už jsem cvičila, měla jsem chuť cvičit znovu a tvrději.

Ovšem mou nejoblíbenější technikou jsou falešné narcistické poznámky. Mezi kamarády běžně prohlašuji, že jsem dokonalá a podobné kecy. Ani nevíte, jak Vám to pomůže. Když takovou věc říkáte často, postupně ji uvěříte. Jak dlouho Vám lidé říkali, že jste k ničemu, až jste tomu uvěřili? Funguje to i naopak. Ještě lepší je mít u sebe víc lidí, kteří to takto prohlašují, pak nastává válka dokonalostí - neberte to doslova.

Když si v něčem nejsem jistá, mám lidi, u kterých se nemusím bát, že by mi lhali, protože ví, že já se stejně pravdy dopídím. V oblékání je to především babička. Jí se vždy ptám, jestli ta košila nevypadá špatně, jestli to není moc uplé a když mi to ona schválí, všichni ostatní můžou jít pouštět draky.

Nezapomínejte, že je to jen na Vás, jaký způsob zvyšování sebevědomí si vyberete, ale neopovažujte se si zvyšovat sebevědomí tím, že budete shazovat druhé. To byste mě nechtěli vidět, když bych to zjistila. Nikdo nechce potkat opravdu rozzuřenou Loo - jinak jsem mírumilovný člověk. Sebevědomí je také i tom umět přijímat kritiku, ale o tom zase příště.

Věřte si,
Vaše Loo
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vivi Vivi | Web | 7. dubna 2015 v 22:46 | Reagovat

Moje sebavedomie je na bode mrazu a je to momentálne tak že sa ÚPLNE NENÁVIDÍM.
Mne občas povedia rodičia alebo kamaratky že som pekna, že som schudla a tak ale ja im neverím. Ja sa cítim proste zle, citim sa zle v mojom tele, mam odpornu tvár.
Niekedy mi velmi pomáhalo tie narcistické poznámky pred ostatnými, akože tváriť sa že sa mám rada a vravieť že som dokonalá a užasná a občas osm tomu uverila. Teraz také niečo nedokážem vypustiť z úst.
Ale pekný článok, som rada že si sa naučila mať rada samú seba:)

2 paralelnisvet paralelnisvet | 8. dubna 2015 v 11:30 | Reagovat

Mám k tomu jednu poznámku. Stejně jako mluvit o sobě dobře, funguje i mluvit o sobě jen zle. I tomu lidi rychle uvěří...přitom to většinou není vůbec pravda.

3 stuprum stuprum | Web | 10. dubna 2015 v 1:39 | Reagovat

Lvi salonů jsou vyhledávaní jenom v salónu. :)

4 Effy Effy | Web | 11. dubna 2015 v 16:07 | Reagovat

Achjo, kéžby byl nějaký lék na zvýšení sebevědomí. Moje je na bodu mrazu a nepomáhá mi absolutně nic. Měla bych změnit přístup k sobě samé. Taky asi trpím chorobným pozorováním sebe samé :D

5 Van Vendy Van Vendy | Web | 14. dubna 2015 v 18:31 | Reagovat

[2]: Mluvit o sobě zle působí ještě rychleji, než mluvit o sobě dobře. Jako jako je rychlejší každá destrukce...

K budování sebevědomí - tenhle problém taky znám a bohužel se s ním potýkám dodnes. Za ty roky jsem se zlepšila tak o padesát procent, ale pořád je toho dost, abych se ťukla a sesypala se jak domek z karet. Staré špatné návyky jsou opravdu jak pojišťovací agent, stačí chvilka nepozornosti a už jsou tu zas.
Ale asi by na to neměl člověk rezignovat a měl by na sobě pořád pracovat. A když spadne na hubu, tak vstát znova. Horší je, když spadne na hubu po stopadesáté... to už je na místě se zeptat, jestli vůbec umí chodit.
Ale pořád platí, je lepší se nevzdávat, než se vzdát.

6 Booksholic Booksholic | Web | 20. dubna 2015 v 17:11 | Reagovat

Odpovídám na tvůj komentář, trošičku se skluzem. Zněl: Je fajn, že nechceš hubnout lusknutím prstu, ale taky si dávej reálné cíle. Nebudeš mít konfekční velikost 36 celý život, pokud si vysoká a máš široká ramena/boky.
Jen mě zajímá, co na té velikosti vidíš. Samozřejmě by mě člověk mít nějaký cíl, ale lidé se vidí hodně jen v číslech. Musím mít padesát pět kilo, musím mít velikost 36/ XS,XXS. To mi přijde trochu na palici.

Na té velikosti vidím to, že když sem měla 36, byla jsem se sebou jakž takž spokojená.. :)

7 Elis Elis | Web | 12. května 2015 v 23:34 | Reagovat

Myslím, že se člověk se narodí s dostatečným  sebevědomím, ale časem o ně přijde když se setká se špatnými lidmi... hodně se  obviňují rodiče, ale myslím si, že stanovením hranic a pravidel podle kterých se dítě má chovat, se sebevědomí nezničí... největší škody se získají mimo rodinu a způsobuje je setkání se sociopati, kteří klamou tělem, působí na okolí jako srdečné osoby, kteří chtějí jen pomáhat, ale přitom jsou destruktivní a toho na koho se soustředí dovedou dokonale zničit a zdeptat a připravit o sebeúctu atd.... je to složité na vysvětlování, mám dojem že těchto lidí je  čím dál více, vyžívají se v tom a málokdo se jim ubrání... nejlepší jak získat nebo posílit sebevědomí je si uvědomit svou cenu, své schopnosti atd. a věřit sám sobě a nepřejímat cizí názory na sebe, které jsou většinou vedené závistí až nenávistí atd., prostě být sám sebou...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama