Mýty a fakta o anorexii 1. díl

4. dubna 2014 v 15:42 | LuSsy |  Poruchy příjmu potravy
Zdravím!
Tenhle článek už mám dlouho v plánu a chystala jsem ho několik týdnů, abych jej správně napsala. Rozhodla jsem se napsat o mýtech o anorexii. Proč? Protože stále spousta lidí jimi žije. Nejdřív se budu věnovat tomu, jak anorexii vidí lidé, kteří se s ní osobně nesetkali, jsou pokrytečtí, neuznávají psychické poruchy apod... Myslím, že mi musíte věřit, že jsem byla pěkně nakrknutá, když jsem zjistila některé věci... Samozřejmě netvrdím, že takoví jsou všichni lidé, kteří se s anirexií nesetkali, ale uznejte, že takových lidí je doopravdy hodně.

1. Anorexie neexistuje. Je to výmysl. Je to hlavně blbost lidí, kteří si neváží svého života a jídla, kterého se jim dostává.
Ne, anorexie opravdu není výmysl. Je to psychická nemoc, která postihuje až příliš mnoho lidí. Ne, opravdu to není blbost lidí. Ti lidé za to nemůžou. Tak stejně lidé nemůžou za to, že mají schizofrenii. Jestli si neváží svého jídla. Tohle bych neřekla. Někteří lidé, kteří mají anorexii dokonce milují jídlo, baví je vařit, ale nejí ho potom. To, že někteří lidé jídlo vyhodí, když jim ho rodina vnutí, to už je donutí jejich zoufalost. A nezapomeňte na to, jak se plítvá i u vás doma. To, co se nesní se třeba vyhodí. Na to už nikdo nemyslí...

2. Anorexií trpí jenom dívky a to jen v pubertě.
Ne a zase ne. Anorexií opravdu netrpí jen dívky/ženy, ale je přece nepsané pravidlo, že to jen ženy jsou posedlé dietami/hubnutím... Tohle je opravdu blbost. Divili byste se, jak i mužům záleží na tom, jestli odpovídají těm nabušeným týpkům, kteří předvádí spodní prádlo a nebo dokonce i modelům. I mužů se týká hubnutí a taky anorexie. Je dost smutné, že se o tom vůbec nemluví, přitom by se mělo, protože i muži jsou stejně ohrožení jako ženy.
K té pubertě. Není to pravda. Anorexii může mít člověk v jakémkoli věku, ale pravdou je, že nejnebezpečnější období je právě dětství a puberta - tedy podle mě. Člověk se vyvíjí, je ovlivňován rodiči, kamarády, médii, společností... v tomhle období je strašně lehké podlehnout špatným věcem a pak už se to veze...

3. Člověk trpící anorexií = člověk, na kterém by se dala učit anatomie kostí.
Tohle bych chtěla uvést na správnou míru. To, že je člověk doopravdy vychrtlý je už poslední stádium anorexie a je opravdu smutné, že až tehdy lidé na to přijdou. Anorexií může trpět i ta "baculatá holka od vedle". A proč to tak je, že si lidé všimnou až toho, že jim umíráte před očima? Protože jsou slepí vůči problémům druhých, přehlížejí je a nebo je jim to jedno a přejdou to se slovy, že každý má své problémy. Ano, každý má své problémy, ale ne všechny jsou smrtelné...

4. Člověk, který má anorexii, nic nejí.
Tohle je jen částečná pravda. Ne všichni nejí. A ani to není o tom, že sní jablko denně. Někteří jedí, jen omezeně, ale denně. Další jí třeba jen jednou denně. Někteří dokáží nejíst vůbec několik dní a až pak si něco dát. U káždého je to idividuální, ale ve všech případech je to nebezpečné. A pak tu jsou ještě další typy... Někteří jedí normálně, ale část vyzvracejí, dále ráno striktně dodržují dietu a když přijdou domů, tak sní opravdu všechno, co jim přijde pod ruku a pak následuje zvracení. Existují i lidé, kteří zvracejí každé jídlo a nebo až večer... Jídelníček lidí s touhle nemocí je opravdu rozmanitý, ale ne ve zdravém smyslu. Dokáží opravdu udělat cokoliv, aby nepřibrali jen deko.

5. Člověk, který má anorexii, cvičí až do padnutí.
Ne všichni to tak mají. Někteří necvičí vůbec, protože ví, že cvičením se dělají svaly a svaly se jim nelíbí, chtějí jen být křehcí a ne šlachovití. Nechci teď vykládat blbost, ale hodně cvičení záleží i na jídelníčku. Někteří to mají tak perfektně propočítané...

6. Lidé s anorexií mají záporný vztah k jídlu.
Nemusí to být ve všech případech pravda. Jak už jsem zmiňovala výše, někteří jídlo milují, dokonce k němu i čichají a třeba i sní svoje oblíbené jídlo, ale pak už mají různý způsob, jak se ho zbavují (cvičení, zvracení, půst...). Ale můžete se setkat s lidmi, kteří mají doopravdy záporný vztah k jídlu, ale to ne, že by jídlu něco vyčítali, ale mohou mít panický strach z toho, že když toho sní moc, tak přiberou. Dále se jim špatně dívá na to, jak jedí ostatní lidé... Existuje toho spousta, ale ne každý, kdo trpí anorexií, musí mít nutně záporný vztah k jídlu.

7. Každý štíhlý člověk, nebo komu jdou jen trochu vidět žebra, má anorexii.
Problém dnešní společnosti. Když už někdo má anorexii, tak už všichni. A nebo to, co jsem psala výše. Lidé mají prostě v sobě zakódované, že člověk s anoreií je štíhlý a vychrtlý a pak soudí všechny, kteří jsou takoví přirozeně. Je mi těch lidí docela líto, protože na ně ignoranti pokřikují "Anorektičko! Magore! Vem si burger!" a ti lidé za to nemůžou. Samozřejmě za to nemůžou ani lidé s anorexií, ale oni jsou nemocní, zato přirozeně štíhlí lidé mají metabolické problémy a ačkoliv se snaží přibrat, tak nepřiberou ani deko, protože mají opravdu rychlý metabolismus.

8. Anorexie = nechutenství
Termín "anorexie" doopravdy medicínsky znamená nechutenství nebo ztrátu chuti k jídlu. Odborný termín pro psychickou nemoc je "mentální anorexie" (latinsky anorexia mentalis, anorexia nervosa).

Tohle je zatím prvních osm mýtů a faktů. Když přijdu a nebo si vzpomenu na nějaké další, přidám další článek. Míním s tímhle pokračovat, protože keců o anorexii existuje opravdu hodně a lidé si pak vytvářejí milné představy o téhle nemoci. Dále se také budu zabívat tím, jak anorexii vnímají lidé, kteří ji touží mít a obdivují ji. Ano, jsou to především dnešní pro ana blogy, ale o tom zase někdy příště. :)

Doufám, že jste si z dnešního článku něco odnesli,
Vaše LuSsy.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 4. dubna 2014 v 18:29 | Reagovat

Většinou to má každý spojený s onou vychrtlostí, co je, jak sama píšeš, poslední stádium. Asi opravdu není poznat na holce, která teprve začíná a je opravdu baculatá, že má tyto potíže a už v tom plave.
Taky souhlasím, že to může postihnout i dospělé ženy, a také muže, vezmu třeba příklad Petra Nováka, o kterém se až teď dozvídáme, že trpěl anorexií, byl příšerně vychrtlej a myslím, že na ni dojel. Jenže tenkrát to nebyl tak známý trend, takže spousta lidí myslela, že má prostě velkou spalovnu, rychlý metabolismus nebo tak něco. Až nejbližší kamarádi si všimli, že mnohdy nic nejí a tvrdí, že před chvílí jedl.
Je to dobrý článek, a máš pravdu, je to nemoc. Minulou neděli jsem byla na blogu jedné holky, ta je úplně uminutá a myslí si, že je tlustá. Což je jen představa v hlavě. Chci jí napsat, ale přemýšlím, co a jak, protože ona si zřejmě říct nedá.

2 T. T. | Web | 6. dubna 2014 v 15:43 | Reagovat

Tak tenhle článek by se měl šířit dál a dál...plno lidí stále ještě neví, co pořádně anorexie je a mají o tom zkreslený představy...je pravda, že do plno lidí bysme to neřekli a je smutný, že se na to přijde často, až když už je pozdě...

3 Vivi Vivi | Web | 8. dubna 2014 v 18:17 | Reagovat

Je to hodne informatívny článok a zaujímavý:) Len si dovolím nesuhlasiť so 4-tým bodom pretože to zvracanie alebo hladovky a prežieranie to je už bulímia, alebo anorexia spojená s bulímiou

4 Amelie Amelie | Web | 10. dubna 2014 v 0:16 | Reagovat

Skvělý článek, jen souhlasím s Vivi, zvracení je u bulimie.

5 Černý Drápek Černý Drápek | Web | 10. dubna 2014 v 9:23 | Reagovat

Výstižně napsáno...pěkný článek. Jsem z toho celá vedle. Lidi to mají prostě v hlavě. Jsou posedlý tím, co vidí. Modelky, které už také postrádají správné křivky...:(

6 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 15. dubna 2014 v 15:44 | Reagovat

Škoda, že tenhle článek nevisí na všech prvních stránkách internetových prohlížečů   :-)

7 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 16. dubna 2014 v 15:36 | Reagovat

Anorexii jsem nikdy pořádně nepochopila. Já nedokážu hladovět půl dne natož celý. Nemám vůbec ráda, když musím hladovět, jsem pak nevrlá a nemám náladu. Většinou už je u holky co má anorexii problém v hlavě.

8 Lena Lena | Web | 16. dubna 2014 v 20:53 | Reagovat

Opravdu pěkný článek a ve všem s tebou souhlasím! :)

9 Amia Amia | Web | 10. května 2014 v 14:22 | Reagovat

Hm, pár těch mýtů jsem slyšela poprvé a občas nesouhlasím i s tvými argumenty. Třeba že všichni štíhlí lidé mají problémy s metabolismem :)

10 Andy Andy | E-mail | Web | 26. května 2014 v 22:04 | Reagovat

pěkný, zajímavý..
jen k tý sedmičce, bože, nesnášim takový lidi, mam snad pocit že nemůže být hloupejších lidí!
mam 165 cm, jim jako slon, ale prostě jsem hubená... jakože sem měla 48 kilo (dobrý, po rozchodu jsem začala jíst za dva slony a přibrala jsem na "normální" váhu - která mě fakt uvádí do depresí, sem asi taky hloupá)
ale co vážně ze srdce NENÁVIDIM, je, když mi někdo řekne, že jsem ANOREKTIČKA. Normálně bych byla snad schopná utrhnout někomu hlavu, jestli to ještě někdy uslyšim. Jakobych mohla za to, že prostě sem jaká jsem, grrrrrrrrrr

11 Melanie Melanie | Web | 20. června 2014 v 21:07 | Reagovat

Nedávno jsme měli ve škole docela zajímavou přednášku s nějakou ženskou, která anorexii měla. K tomu bodu 2 - ta ženská říkala, že byl dokonce i případ čtyřletého chlapečka, který měl anorexii. Jak to? Prostě si jeho mamka povídala se svou kamarádkou o dietním jídle, a ten chlapeček si začal myslet, že jídlo je nějaká hanba, trest, nebo tak něco. Takže...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama