Duben 2014

Mýty a fakta o anorexii 2. díl

23. dubna 2014 v 21:06 | LuSsy |  Poruchy příjmu potravy
Zdravím!

Vím, že jsem si s druhým dílem dala hodně na čas, ale tenhle článek jsem si opravdu musela rozmyslet a navíc mě i zaskočil několikadenní pobyt v nemocnici - někdy se o něm zmíním, ale teď si vrátíme k článku. Dnes se budu zabývat tím, jak anorexii vnímají lidé, kteří ji obdivují, oslavují, chtějí mít (někdy i mají)... Alias jak anorexii vidí všechny pro-ana blogy, stránky, weby a kdoví, co všechno...

1. Anorexie je životní styl.
Ne, anorexie doopravdy není životní styl. Je to psychická nemoc/porucha a s tvou blbostí nemá doopravdy nic společného.

2. Anorexie je kamarádka.
Opravdu si myslíš, že by tvoje kamarádka po tobě chtěla, abys umřela a to doopravdy bolestivou smrtí? Anorexie vážně není tvoje kamarádka.

3. "Je moje věc, co jím."
To ano, ale pokud to zveřejníš na internet, tak už to, honey, tvoje věc není. Dáš možnost se k tomu vyjádřit lidem. A už vůbec není tvoje věc, když v tomhle šílenství podporuješ ostatní. Za to by tě měli zavřít a nebo aspoň prásknout lopatou po hlavě.

4. Anorexie je dokonalost/cesta k dokonalosti.
Dokonalost je hodně abstraktní slovo, protože pro každého znamená něco jiného. Anorexie není cesta k dokonalosti, ale tak maximálně cesta do pekel a to pokud se z ní dostaneš - v opačném případě na tebe čeká poze smrt a žádné lehké umírání to není.
Jak tak trochu (vlastně docela hodně) nechápu, jak někdo může vidět anorexii jako dokonalost, protože to vlastně není nic fyzického, nemůžete ji chytit do ruky a nebo ji vidět. Vy vidíte jen následky a ne ji samotnou a pokud pro vás je dokonalost dívka/kluk, který váží sotva čtyřicet kilo i s postelí, tak byste měli vážně vyhledat odbornou pomoc. Taky pokud je podle vás vypadat jako pomůcka do somatologie (věda, zabývající se lidským tělem - stavbou, funcí...) dokonalost, tak taky vyhledejte odbornou pomoc.

5. Anorexie je jediná, která mi může pomoct.
Ano, anorexie ti pomůže, ale leda tak do hrobu. Ano, vím, že se opakuji, ale hold je to pravda a nehodlám tady nikomu mazat med kolem pusy, protože takhle to doopravdy je. Víš, kdo ti pomůže? Kamarádky, které to mají v hlavě v pořádku a nebo nějaký psycholog, případně dietolog - oni ti doopravdy pomůžou.

6. Anorexie je moje volba.
Ne. Anorexii si nezvolíš. Ty si pouze zvolíš nezdravé hubnutí. Anorexie sice zahrnuje jídlo, ale je to hlavně o mysli. Spousta holek hubne zdánlivě zdravě. Jejich jídelníček je pestrý, mají několik jídel denně, cvičí pravidelně, ale když se na ně podíváte doopravdy z blízka, zjistíte, že jejich příjem je minimální. Sice ne tak nízký, jako když si dá někdo denně mističku rýže, ale vzhledem k denním aktivitám mají příjem až příliš nízký. Právě na tomhle druhu stravování je opravdu těžké poznat anorexii, protože člověka nemůžete přímo obvinit, že nejí. Navíc při tomhle stravování není až příliš újem na zdraví. Většinou se dá vysledovat, že lidé s anorexií brzy a nebo později mají problémy s pletí, nehty... jednoduše to na nich jde vidět, že s nimi něco není v pořádku, ale na lidech s takto "vyváženém" jídelníčku je opravdu těžké něco vypozorovat, jedině až opravdu velký úbytek na váze.

Nejsem si jistá, jestli jsem našla a vypsala všechny mýty, které po internetu kolují a někteří lidé jim věří. Nejspíš se budete divit, že je tady toho docela málo, ale tenhle článek je o anorexii a ne o hubnutí. Vím, že spousta lidí se řídí různými mýty ohledně hubnutí, ale nejsem si jistá, jestli se tím mám zabývat i já. Existuje spousta časopisů,webů, které se tim zabývají. Navíc je to strašně vrtkavá plocha, protože se pořád něco mění a pořád je něco špatně a je už to docela hodně dlouho, co jsem se na zkoumání jídla vykašlala, protože jinak bych musela žít ze vzduchu.

Mějte se hezky,
Vaše LuSsy.

Mýty a fakta o anorexii 1. díl

4. dubna 2014 v 15:42 | LuSsy |  Poruchy příjmu potravy
Zdravím!
Tenhle článek už mám dlouho v plánu a chystala jsem ho několik týdnů, abych jej správně napsala. Rozhodla jsem se napsat o mýtech o anorexii. Proč? Protože stále spousta lidí jimi žije. Nejdřív se budu věnovat tomu, jak anorexii vidí lidé, kteří se s ní osobně nesetkali, jsou pokrytečtí, neuznávají psychické poruchy apod... Myslím, že mi musíte věřit, že jsem byla pěkně nakrknutá, když jsem zjistila některé věci... Samozřejmě netvrdím, že takoví jsou všichni lidé, kteří se s anirexií nesetkali, ale uznejte, že takových lidí je doopravdy hodně.

1. Anorexie neexistuje. Je to výmysl. Je to hlavně blbost lidí, kteří si neváží svého života a jídla, kterého se jim dostává.
Ne, anorexie opravdu není výmysl. Je to psychická nemoc, která postihuje až příliš mnoho lidí. Ne, opravdu to není blbost lidí. Ti lidé za to nemůžou. Tak stejně lidé nemůžou za to, že mají schizofrenii. Jestli si neváží svého jídla. Tohle bych neřekla. Někteří lidé, kteří mají anorexii dokonce milují jídlo, baví je vařit, ale nejí ho potom. To, že někteří lidé jídlo vyhodí, když jim ho rodina vnutí, to už je donutí jejich zoufalost. A nezapomeňte na to, jak se plítvá i u vás doma. To, co se nesní se třeba vyhodí. Na to už nikdo nemyslí...

2. Anorexií trpí jenom dívky a to jen v pubertě.
Ne a zase ne. Anorexií opravdu netrpí jen dívky/ženy, ale je přece nepsané pravidlo, že to jen ženy jsou posedlé dietami/hubnutím... Tohle je opravdu blbost. Divili byste se, jak i mužům záleží na tom, jestli odpovídají těm nabušeným týpkům, kteří předvádí spodní prádlo a nebo dokonce i modelům. I mužů se týká hubnutí a taky anorexie. Je dost smutné, že se o tom vůbec nemluví, přitom by se mělo, protože i muži jsou stejně ohrožení jako ženy.
K té pubertě. Není to pravda. Anorexii může mít člověk v jakémkoli věku, ale pravdou je, že nejnebezpečnější období je právě dětství a puberta - tedy podle mě. Člověk se vyvíjí, je ovlivňován rodiči, kamarády, médii, společností... v tomhle období je strašně lehké podlehnout špatným věcem a pak už se to veze...

3. Člověk trpící anorexií = člověk, na kterém by se dala učit anatomie kostí.
Tohle bych chtěla uvést na správnou míru. To, že je člověk doopravdy vychrtlý je už poslední stádium anorexie a je opravdu smutné, že až tehdy lidé na to přijdou. Anorexií může trpět i ta "baculatá holka od vedle". A proč to tak je, že si lidé všimnou až toho, že jim umíráte před očima? Protože jsou slepí vůči problémům druhých, přehlížejí je a nebo je jim to jedno a přejdou to se slovy, že každý má své problémy. Ano, každý má své problémy, ale ne všechny jsou smrtelné...

4. Člověk, který má anorexii, nic nejí.
Tohle je jen částečná pravda. Ne všichni nejí. A ani to není o tom, že sní jablko denně. Někteří jedí, jen omezeně, ale denně. Další jí třeba jen jednou denně. Někteří dokáží nejíst vůbec několik dní a až pak si něco dát. U káždého je to idividuální, ale ve všech případech je to nebezpečné. A pak tu jsou ještě další typy... Někteří jedí normálně, ale část vyzvracejí, dále ráno striktně dodržují dietu a když přijdou domů, tak sní opravdu všechno, co jim přijde pod ruku a pak následuje zvracení. Existují i lidé, kteří zvracejí každé jídlo a nebo až večer... Jídelníček lidí s touhle nemocí je opravdu rozmanitý, ale ne ve zdravém smyslu. Dokáží opravdu udělat cokoliv, aby nepřibrali jen deko.

5. Člověk, který má anorexii, cvičí až do padnutí.
Ne všichni to tak mají. Někteří necvičí vůbec, protože ví, že cvičením se dělají svaly a svaly se jim nelíbí, chtějí jen být křehcí a ne šlachovití. Nechci teď vykládat blbost, ale hodně cvičení záleží i na jídelníčku. Někteří to mají tak perfektně propočítané...

6. Lidé s anorexií mají záporný vztah k jídlu.
Nemusí to být ve všech případech pravda. Jak už jsem zmiňovala výše, někteří jídlo milují, dokonce k němu i čichají a třeba i sní svoje oblíbené jídlo, ale pak už mají různý způsob, jak se ho zbavují (cvičení, zvracení, půst...). Ale můžete se setkat s lidmi, kteří mají doopravdy záporný vztah k jídlu, ale to ne, že by jídlu něco vyčítali, ale mohou mít panický strach z toho, že když toho sní moc, tak přiberou. Dále se jim špatně dívá na to, jak jedí ostatní lidé... Existuje toho spousta, ale ne každý, kdo trpí anorexií, musí mít nutně záporný vztah k jídlu.

7. Každý štíhlý člověk, nebo komu jdou jen trochu vidět žebra, má anorexii.
Problém dnešní společnosti. Když už někdo má anorexii, tak už všichni. A nebo to, co jsem psala výše. Lidé mají prostě v sobě zakódované, že člověk s anoreií je štíhlý a vychrtlý a pak soudí všechny, kteří jsou takoví přirozeně. Je mi těch lidí docela líto, protože na ně ignoranti pokřikují "Anorektičko! Magore! Vem si burger!" a ti lidé za to nemůžou. Samozřejmě za to nemůžou ani lidé s anorexií, ale oni jsou nemocní, zato přirozeně štíhlí lidé mají metabolické problémy a ačkoliv se snaží přibrat, tak nepřiberou ani deko, protože mají opravdu rychlý metabolismus.

8. Anorexie = nechutenství
Termín "anorexie" doopravdy medicínsky znamená nechutenství nebo ztrátu chuti k jídlu. Odborný termín pro psychickou nemoc je "mentální anorexie" (latinsky anorexia mentalis, anorexia nervosa).

Tohle je zatím prvních osm mýtů a faktů. Když přijdu a nebo si vzpomenu na nějaké další, přidám další článek. Míním s tímhle pokračovat, protože keců o anorexii existuje opravdu hodně a lidé si pak vytvářejí milné představy o téhle nemoci. Dále se také budu zabívat tím, jak anorexii vnímají lidé, kteří ji touží mít a obdivují ji. Ano, jsou to především dnešní pro ana blogy, ale o tom zase někdy příště. :)

Doufám, že jste si z dnešního článku něco odnesli,
Vaše LuSsy.